Proč to hodím Miloši Zemanovi (a pak nejspíš i sobě)

Občas má člověk to štěstí, že stojí před volbou dobrou a špatnou. Mnohem častěji však stojí mezi volbou špatnou a ještě horší (jak říkává Mirek Topolánek). U mě tomu není v nadcházejícím 2. kole prezidentských voleb jinak.

Elektronické volby jako kladivo na demokracii?

Také by se vám líbilo, kdybyste mohli volit pěkně z tepla domova, prostřednictvím internetu nebo telefonu, klidně i z druhé strany světa? Mně taky, ale... Každá věc má svá rizika a nejinak je tomu s e-volbama.

Asi se všichni shodneme na tom, že demokracie stojí a padá na svobodných volbách. V naší ústavě je psáno...

Singulár nebo plurál u názvů tabulek?

Taky vám vrtá hlavou, jestli pojmenovat tabulky v databázi jednotným (user) nebo množným (users) číslem? Nejste sami. Tento problém se řeší na všemožných internetových fórech a každý ze zastánců toho či onoho způsobu má svá pro a proti.

Přiznám se, že jsem dlouhou dobu používál plurál a to z téže důvodů, z jakých jste ho patrně používaly/používáte i vy. Dnes jsem však přešel na singulár.

Tags: 

Jak na cluster s MongoDB

Tento článek popisuje postup, jak vytvořit cluster s databázemi MongoDB 3.2. Nezachází do hlubší problematiky replikačních setů nebo shardování, od toho tu je originální dokumentace. Berte jej proto jen jako takovou základní kuchařku :)

Tři omyly českých médií

Existují tři základní omyly, které dnes a denně slýcháváme v českých médiích. Někdo nad nimi mávne rukou a někdo napíše článeček (nj, je neděle). Začněme tím nejčastějším...

MongoDB a Big Data

Pokud potřebujete databázi pro velké objemy dat (řádově miliardy a více záznamů) a uvažujete o nasazení MongoDB, pak je tento článek určený právě pro Vás. Níže uvedená fakta reflektují mé zkušenosti s mongo clusterem a pokud se jich budete držet, můžete se vyhnout častým chybám. Prioritou je konzistence dat a jejich dostupnost (viz CAP teorém).

Proč mají ženy občas menší mzdu než muži?

Mnozí z váš možná čekají nějaký zásadní rozbor, spoustu socio-ekonomických úvah a exkurzí do minulosti. Žel, nic takového. Stačí, když si vysvětlíme pár základních pravd.

Tags: 

Ideální webový framework pro Python?

Je to už nějaký čas, co se věnuji programování webových aplikací (samozřejmě v Pythonu :). Kdysi jsem začínal s Django ale postupně jsem od něj odcházel, až jsem přešel na Flask. Oba framworky jsou od sebe dost odlišné. Už jen proto, že Django je tzv. "full stack" framework (obsahuje velké množství funkcí v jednom balíku), kdežto Flask je tzv. "micro framework" (request, response, url dispatch a šablonovací systém). Ideální ale pro mě není ani jeden. Proč? Na to se pokusím odpovědět v následujícím textu.

Tags: 

Postřeh ze supermarketu

Shodneme se na tom, že nejnudnější čas strávený v supermarketu je čekání u pokladny (když pominu nakupování samotné). Při takovém čekání si člověk všímá kde čeho: kdo je předemnou, co nakupuje, proč nemá připravenou kartu/peněženku, atp.

Mě zaujala ještě jedna věc. Muži a ženy pokládají na pokladní pás láhve odlišně a to v poměru cca 1:10.

Raspberry Pi a regulátor Turnigy Multistar

Po přečtení inspirativního článku na rootu jsem se rozhodl postavit si vlastní quadrocoptéru. Pořád mi ale vrtalo hlavou, jestli je k řízení regulátorů opravdu nezbytný Arduino Nano, nebo to jde jen s pomocí Raspberry Pi (dále jen "malina")...

Tags: 

Stránky